| 88 kohdetta - näytetään 1 - 10 | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 |
NONIIN...mitähän nyt haukkusin..No kuten pisteistäkin jo näkee niin eihän tätä viitti palijo haukkua.
Oli tosi mukava lukea tämmöstä suunnilleen samankaltaista scifiä jota itsekki koittaa keksiä ja josta tykkää.
Kovasti on A keksinyt tähän kaikenlaista kivaa, planeetan oloja ja siellä olevia asukkeja monenlaisia, oikein mielenkiintoisia juttuja on. MUTTA.. mistä sait päähäsi että Marsiin matka kestää neljä vuotta? se oli heti alussa asia joka häiritsi tietenkin kun oikea aika on alle vuoden...vai onko tähän jokin selitys?
Toinen asia..( no perhana kun kuitenkin tulee valitettua..) Häiritsi aika paljon lukemista ne puuttuvat repliikkiviivat / lainausmerkit. Vilkaisin sun paria muuta juttua niin niissä kyllä löytyy mutta tässä ei, se oikeasti häiritsee kun pitää tarkkana olla että puhuuko joku ja kuka puhuu. Tämä olisi pitänyt olla selkeämpää.
Mutta tykkäsin tarinasta tosi paljon, hyvin on mielikuvitusta käytetty koko ajan ja tarina soljuu mukavasti eteenpäin, paikoin oikein jännittävästikkin. Aloin oikein kovasti tykkäämään lopussa kun norrtuenenet ja se FatVelus tyyppi tulivat mukaan ja aikamatkustusjuttu. Sitten Mark joutui jäämään Quasaranoitten (jos laitan näitä nimiä vähän väärin niin syytä itseäsi, siis ei noin vaikeita nimiä tarinaan pliis..) luokse moneksi vuodeksi. Ja opetti heille vain miten tehdään jokin kalarysä..? itse olisin opettanut kirjoitusta ja laskemista ym kivaa. Tähän olisi voinut panostaa paljon enemmän että mitä Mark siellä touhusi ja miten eli ym..miksi ei hankkinu vaimoa..siellä vaan kiltisti selibaatissa ootti kuusi vuotta että Popotutupui kasvaa sopivaan ikään?
Nyt on A jo ihan hiilenä siellä..heh..Oikeasti tykkäsin tosi paljon tästä tarinasta, ja tuo loppu oli mielestäni oikeasti hiukan koskettava kun Mark hävisi ja nämä Zarananoit unohtivat myös hänet samantien. Se oli hyvin keksitty. Tykkäsin paljon kiitos ja anteeksi.
No kylläpä Oriodion on innostunut taas tarinan luomaan...ties kuinka pitkä tämä sitten onkaan, on siinä muutama tovi vierähtänyt. Minulla oli hiukan vaikeuksia päästä alkuun tämän lukemisessa, muutaman kerran piti aloittaa ja keskeyttää ja taas aloittaa. No nyt sitten päätin että onhan tämä pakko lukea ja pääsinkin sitten vihdoin sisään tarinaan ja sen hahmoihin. Ja itse tarinakin alkoi paranemaan loppua kohti mukavasti ja kerronta selkeytyi sopivasti myös. Oli mukava paikka se Wierdengarin metsä ( ääh miksi noin vaikea sana?) ja sen asukit naryalaiset (pitääkö tuo olla tosiaan pienellä alkukirjaimella?).
Hieman jäi kaivertamaan mieleen että miksi Altarakista tuli kaiken kokemansa vääryyden ja kidutuksen jälkeen sotavoimilla toisten alistaja, siinä turhaan tapetaan paljon viattomia jotka omaa maataan yrittää puolustaa kun luulisi että hyväntahtoinen hallitsija olisi voinut sopia liittolaisuuksista ilman väkivaltaakin..?? tuo jäi vähän harmittamaan mutta kaippa tarinaan pitää tuollakin keinolla saada jännitystä ja seikkailua, niinhän se on. Mutta siis pääsin hyvin sisään tarinaan, se on hyvä ja mielenkiintoinen ja odotan jatkoa.
Hellouu..hyvä juttu mutta...katoppa tuossa heti alussa..miksi muutat sen minä jutuksi? sori en tiedä miten se oikein sanotaan se minä juttu? Siis tykkään ihan hirveästi tuosta alusta mutta... pois tuo TÄN..Älä laitä tämmösiä tänejä..TÄMÄN käy tosi hyvin tai ei ollenkaan koko sanaa..sama juttu myöhemminkin tekstissä..ei runoihin pliis nykysanojen lyhennyksiä. ja kahden sanan jälkeen EN sana voiosi olla EI. Lueppa ite tuota ja makustele..kun puhut seilorista niin miksi se on äkkiä minä?
Tämähän on hyvä..mehiläisestähän tämä kertoo ja todella hyvin..tykkäsin.
Hyvin kirjoitettu, pilkkuja on oikeissa paikoissa ja virkkeet loppuvat pisteisiin johdonmukaisesti. Kansantajuinen tekstin rakenne puhuttelee juurikin suuria lukijamääriä jopa aiheesta riippumatta.
Varsinkin lukijaa hyvin ajateltu viitteiden jakelu palvelee suurtakin lueskelijayleisöä riippumatta heidän viitselijäisyydestään tarkistaa niiden oikeaperäisyyttä. Varsinkin runsas Englanninkielisten sanojen käyttö vetoaa luultavasti nykynuorison lukutottumuksiin erittäin ...sanoisiko "Coolisti" ja saa heidät paneutumaan tämän tekstin jotensakkkin mytologiseen puoleen sen vaatimalla hartaudella.
Miksi tämäkin on taas niin jotenkin ärsyttävä..jätetään tälleen kesken että mikä he...tti oli nyt tämän Veijon se perimmäinen outo taito?? WTF? Eikö tätä olis voinut kirjoittaa loppuun asti..Veijolla on jokin aivovaurio..huolehdimme hänestä ym..hymyilee jotain salaperäistä hymyä parikin kertaa..en ymmärrä ja jaksa miettiä tuommosta...johtuu ehkä siittä että yleensä luen näitä aika kännissä yöllä kun ei oo muutakaan tekemistä.
Kyllähän se on HURRIGANES, ja joka muuta väittää on maanpetturi. Kaheksankytluvun puolessavälissä olin Canadassa River de Loup nimisessä paikassa ja mulla oli Roadrunner kasetti jonka panin soimaan paikallisen tuttuni autossa. Hän ja ne pari muutakin paikallista karjaisivat melkein yhteen ääneen että "WHAT!" Ja kyllä sitä luukuttivat aika isolla kun ajeltiin ympäri pikkukaupunkia, ja ei antanu kasettia mulle takaisin..
PUNAINEN
Mukava tarina, ja ikävä kyllä juuri noinhan se menee nykyään.
| 88 kohdetta - näytetään 1 - 10 | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 |
